Haber

ABD ve İsrailli yetkililer İran’ın nükleer faaliyetlerini ve bölgesel meseleleri görüştü

YENİ ABD ve İsrail delegasyonları, İran’ın nükleer faaliyetleri ve İsrail’in Orta Doğu’ya entegrasyonunun yanı sıra askeri işbirliğini görüştüler.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan dün İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Lideri Tzachi Hanegbi, İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve üst düzey bir İsrail orta teşkilat heyetini Beyaz Saray’da ağırladı.

Dış politika, savunma ve istihbarat teşkilatlarından üst düzey temsilcilerin katıldığı toplantıda, İran’ın nükleer programını geliştirme hedefleri ve ABD-İsrail güvenlik ortaklığı ön plana çıktı.

Açıklamada, İran’ın nükleer silah edinmesini ve bölgedeki faaliyetlerini caydırmak için alınan tedbirler konusunda yetkililerin işbirliğini artırma sözü verdiği kaydedildi.

ABD Savunma Bakanı Austin İsrail’i ziyaret edecek

ABD ordusu ile İsrail Savunma Kuvvetleri’nin son ortak tatbikatının da gözden geçirildiği belirtilen açıklamada, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bu hafta İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaretin de memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca İsrail’in İbrahim Anlaşmaları, Necef Forumu ve I2U2 (İsrail, Hindistan, ABD, BAE) kümesi gibi formatlarla Orta Doğu’da güvenlik ve siyasi entegrasyonu geliştirme çabaları ele alındı.

Görüşmede Sullivan’ın ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in güvenliğine olan bağlılığını bir kez daha vurguladığı bildirildi.

mazgirt-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu