Haber

Hatay’da şebekeye su verildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu Yönetimi (ASAT) Genel Müdürlüğü, depremde yıkılan Hatay’a kademeli olarak şebeke suyu ulaştırmaya başladı. Su şebekesinin ana sınırlarında ikiye ayrılan boruların onarılması ve kısa sürede tüm şehre su verilmesi amaçlanıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu Yönetimi Genel Müdürlüğü (ASAT) ekipleri, depremin 4. gününde Hatay’a su verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait 2 adet su üretim tesisi ve 1 adet içme suyu arıtma tesisini makine, teçhizat ve teknik donatıyla birlikte devreye alan ASAT ekipleri, denetim altında şebeke suyunu vermeye başladı. ASAT, 46 araç ve 80 işçi ile deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.

ANA BORULAR İKİYE BÖLÜNMÜŞTÜR

Şebekeye su verilmesi ile ortaya çıkan ana hat borularındaki çatlaklar tek tek onarılır. Ana hattın tamamen yenilenmesiyle Hatay suya kavuşacak. Kentte sondaj kuyuları da devreye alınmaya başlandı. Kuyuların bulunduğu bölgelerde vatandaşlar suya ulaşabiliyor.

SU KAYNAKLARI KURU

Tüm su kaynaklarını inceleyen ASAT ekipleri, Hassa ilçesindeki saniyede 100 litre debideki doğal su kaynağının sarsıntı nedeniyle tamamen kuruduğunu belirledi. ASAT, bölgedeki pülverizatör ve pınar ve sondajlardan elde ettiği saf içme suyunu 24 saat şehir merkezi dışındaki mahallelere ulaştırıyor. Püskürtücüler ayrıca mescitlerdeki şadırvanları ve su depolarını da dolduruyor.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

selcuk-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu