Haber

Hizbullah ile Bağlantılı Olduğu İddia Edilen HÜDA PAR Kimdir?

13. Cumhurbaşkanı ve 28. Milletvekili Seçimleri Türkiye’nin gündeminde. Seçim sonuçlarına odaklandığımız bu günlerde siyaset dünyası en hareketli günlerini yaşıyor. “14 Mayıs’ta aday göstermeyeceğiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğiz” ifadelerinin kullanıldığı HÜDA-PAR araştırması hız kazandı. HÜDA-PAR’ın meclise girip girmediği merak konusu oldu. Peki, HÜDA-PAR meclise girdi mi? HÜDA-PAR kimdir ve ne anlama gelmektedir? HÜDA-PAR Genel Başkanı kimdir?

Günlerdir gündemde olan HÜDA PAR’ı gelin birlikte tanıyalım…

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’nin sıcak gündeminde. 14 Mayıs Pazar günü yapılan seçimler siyaset dünyasının trafiğini hızlandırdı.

“2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı aldık. Milletvekilliği seçimleriyle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” ve HÜDA-PAR ile ilgili araştırmalar gündeme geldi.

HÜDA-PAR kimdir? HÜDA-PAR nedir?

Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partilerden biri olan HÜDA-PAR, Hür Dava Partisi’nin kısaltmasıdır.

Parti tüzüğüne göre resmi kısaltması ‘HÜDA PAR’ olan siyasi oluşumun Kurucu Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz’dır.

HÜDA-PAR’ın Başkanı Kimdir?

HÜDA-PAR’ın Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’dur.

Yapıcıoğlu, 30 Haziran 2013 tarihinde yapılan 1. Olağan Büyük Kongre ile genel başkan olarak atanmıştır. Ardından 21 Mayıs 2018 tarihinde görevinden ayrılmıştır.

Hür Dava Partisi’nin 2 Haziran 2021’de düzenlenen 4. Olağan Kongresi’nde Zekeriya Yapıcıoğlu yeniden parti Genel Başkanlığı’na seçildi.

HÜDA-PAR Başkanları

 • Mehmet Hüseyin Yılmaz 19 Aralık 2012 – 30 Haziran 2013

 • Zekeriya Yapıcıoğlu 30 Haziran 2013 – 21 Mayıs 2018

 • Mehmet Yavuz (avukat) 21 Mayıs 2018 – 7 Ekim 2018

 • İshak Sağlam 7 Ekim 2018 – 2 Haziran 2021

 • Zekeriya Yapıcıoğlu 2 Haziran 2021 – Halen

HÜDA-PAR Oy Oranı Nedir?

2014 yerel seçimlerine katılan HÜDA-PAR’ın oyları Ağrı’da yüzde 1,37, Batman’da yüzde 7,80, Bingöl’de yüzde 3,06, Bitlis’te yüzde 5,58, Diyarbakır’da yüzde 4,77, Mardin, Muş’ta yüzde 2,00 oldu. Türkiye’de %1,46, Siirt’te %1,16, Şırnak’ta %2,32 ve Van’da %0,65 oldu.

HÜDA-PAR 2018 seçimlerinde %0,03 oy aldı.

Hür Deva Partisi, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlere katılamadı.

Haziran 2015’te yapılan genel seçimlerde HÜDA-PAR, Adana, Bitlis, Şırnak, Van, Şanlıurfa, Bingöl, Batman ve Diyarbakır’dan bağımsız adayları destekleme kararı aldı. Ancak adaylardan hiçbiri seçilmedi.

HÜDA PAR Ne Zaman Kuruldu?

Hizbullah terör örgütüyle irtibatı olduğu gerekçesiyle kapatılan Mustazaf-Der’in devamı olduğu iddia edilen HÜDA PAR, parti olma kararının ardından aynı yıl kuruldu.

19 Aralık 2012’de kurulan HÜDA PAR olarak bilinen Hür Dava Partisi, 2013’te resmiyet kazandı.

HÜDA PAR Hizbullah’ın devamı mı?

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001’de faili meçhul bir suikast sonucu yaşamını yitiren Gaffar Okan’ın ardından Hizbullah’ın hükmü kalmadı. O dönemde tutuklanıp serbest bırakılanlar ve asla içeri alınmayanlarla birlikte Diyarbakır, Batman gibi illere döndüler.

2004 yılında kurulan Mustazaflarla Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der), örgütün silahsız siyaset yaparak yoluna devam edeceği ve bir sivil toplum kuruluşu olarak okundu.

Dernekleşme kararıyla gündeme gelen Mustazaf-Der, Kutlu Doğum Haftası’nda düzenlediği Kürtçe mevlid mitingleriyle geniş kitlelerin dikkatini çekti.

2012 yılında bu derneğin Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından “Hizbullah terör örgütünün amacına uygun hareket ettiği” gerekçesiyle kapatılmasına karar verildi. Ardından ilgili karar Yargıtay tarafından onandı.

HÜDA PAR’ın Hizbullah ile Alakası Var mı?

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin “Hizbullah’ın siyasi ayağı” olduğu tezlerine ilişkin, “Bu soruyu onlarca kez yanıtladık. Tekrar cevaplayalım. Açıkça söylüyorum; Biz Hizbullah’ın devamı değiliz, siyasi kanadı değiliz, sözcüsü de değiliz. HÜDA PAR’ın Hizbullah veya başka herhangi bir örgütle organik veya inorganik hiçbir bağı yoktur. Daha önce defalarca soruldu. 11 yıl önce partimizi kurduk. Onlarca kez net cevaplar verdik. Birileri aynı şeyi tekrarlayıp duruyor. HÜDA PAR’ın parti programında ‘Federasyon istiyoruz’ diye bir şey yok. Arkadaşlarımız tekrar programa bağlandı. ‘Federasyon dahil her şey özgürce savunulabilir’ diyoruz. Yeni bir anayasaya ihtiyaç var diyoruz. Bu yeni anayasa yapılırken milletin temsilcileri ortak bir noktada buluşmalıdır. Yeni anayasada değiştirilemeyecek hatta değiştirilmesi teklif bile edilemeyecek konular olmasın diyoruz. Saltanata değil cumhuriyete bakıyoruz. Evet, biz ümmetiz. Ümmetçi görünmek için cumhuriyetçi olmak sorun değil.’

HÜDA PAR’ın İdeolojisi Nedir?

HÜDA PAR’ın düzenlediği olaylara bakıldığında partinin en belirgin özelliğinin laiklik karşıtlığı olduğu söylenebilir. Bu siyasi oluşum, partisinin temel ideolojik konumunun İslami kimlik ve ümmete dayandığını savunmaktadır.

HÜDA PAR’ın kuruluş döneminde yapılan açıklamada ‘Türkçü’, ‘Kürtçü’, ‘Kemalist’ ve ‘Apocu’ gibi siyasi tavırları benimsemeyecekleri, bunlara şiddetle karşı çıkacakları ve partinin bu ideolojilere benzemez.

Zekeriya Yapıcıoğlu’nun ” Şeyh Sait hem bilge hem demücahitler ikiside mükemmelusta ikisi birdenşehit Hem bilgili hem de bilgili bir âlimdir.‘ sorusuna HÜDA PAR’ın Pir Said yanlısı bir tavır takındığı tahmin edilebilir.

HÜDA PAR Kürt Milliyetçisi mi?

HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, bir röportajında ​​partisinin Kürt milliyetçisi olduğunu belirterek, öne sürülen tezleri, ‘ Biz Kürt milliyetçisi bir parti değiliz. Biz milliyetçiliğin her türlüsünü ayaklar altına almış bir partiyiz. BizMüslüman ‘iz. Bizim için bütün Müslümanlar kardeştir.sözleriyle reddetti.

HÜDA PAR’ın Kadına Bakışı Nasıl?

HÜDA PAR’ın resmi internet sitesinde yayınladığı parti programında kullanılan terimleri şöyle sıraladık:

“Çalışma hakkı konusunda kadın erkek ayrımı yoktur. Ancak kadın ve erkeğin hem aile içindeki hem de toplumdaki konumları ve fizyolojik özellikleri dikkate alınarak, bulundukları yere ve özelliklerine uygun çalışma alanlarının bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaşama sorumluluğunun erkeğe ait olması gerektiğine, kadının çalışmasında önceliğin evin olması gerektiğine inanıyoruz.”

“Kadınların çalışarak aile bütçesine katkıda bulunurken çocuklarını ve ailelerini de ihmal etmemeleri için çalışma hayatında gerekli yasal düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılmalıdır. Kadınlara yönelik düzenlemeler yapılırken inançlar ve toplumsal değerler dikkate alınmalıdır. Kadınların doğasına uygun işlerde çalıştırılmasına özen gösterilmelidir.

“Kadınların çalışma koşulları cinsiyetlerinin gereklerine uygun hale getirilmelidir. Başta eğitim ve sağlık olmak üzere kadınlara hizmet veren kurum ve kuruluşlarda sadece kadınlar istihdam edilmelidir.

Çalışmak isteyen kadınların inançlarının gereği kılık değiştirmeleri ve kılık değiştirmeleri nedeniyle çalışmaları engellenmemelidir.

HÜDA PAR ve 6284 Sayılı Kanun

HÜDA PAR Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Şahin, partisinin ‘2023 Seçim Vizyon Belgesi’ni açıklarken şu ifadeleri kullandı:

“Kadına yönelik her türlü şiddet ve istismarı önlemek, kadının çalışma kurallarını doğasına ve insan onuruna uygun hale getirmek, nesilleri yok eden yıkıcı akımlara karşı aile kurumunu korumak ve güçlendirmek, evlilik dışı ilişkileri, yeni nesillerin israf akımlarından korunması için, 6284 sayılı Kanun’un değiştirilmesi için, süresiz nafaka uygulamasına son verilmesi için, 25 yaşını doldurmuş kadınlara aylık bağlanması için HÜDA PAR Meclis’te olmalıdır. evlilikte yıllar.

HÜDA PAR’ın LGBT Görüşü

LGBT haklarına karşı olduğu bilinen HÜDA PAR, parti programında konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Aile, bir erkek ve bir kadının evlenmesiyle oluşur. Aileler, bazı ülkelerde ortaya çıkan eşcinsel sapkın ilişkilerle kurulmaz. Aile denilemez. Aile kurumunun kutsallığını yok eden bu tür sapkın ilişkiler toplum ve devlet tarafından meşru kabul edilemez.

HÜDA PAR’ın Talepleri Nelerdir?

HÜDA PAR, resmi internet sitesinde yayınlanan parti programında dileklerini şöyle sıraladı:

 • Kürtçe, Türkçe’nin yanı sıra ikinci resmi dil olarak kabul edilmeli ve Kürtçe aynı zamanda eğitim dili olmalıdır. Yeterli talep olması halinde anadili farklı olan diğer vatandaşların da kendi dillerinde eğitim görmelerine olanak sağlanmalıdır.

 • İlkokul öğrencilerine okutulan ve ırkçılık kokan ‘Andımız’ gibi metinler kaldırılmalıdır. Çeşitli yerlerde yazılan ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ gibi yazılar silinsin, ‘Bir Türk dünyalara bedeldir’. Şeklin ırkçı telaffuzlarına son verilmelidir.

 • Zulüm ve ayrımcılık uygulayan tarihi şahsiyetlerin isimlerini taşıyan okul, kışla, cadde, sokak ve benzeri yerlerin isimleri derhal değiştirilmelidir.

 • Başta vatandaşlık tanımı olmak üzere, anayasaya ve sistemin tüm resmi literatürüne hakim olan Türk kökenlinin dışlayıcı ve ayrımcı telaffuzundan vazgeçilmelidir.

 • Bölgede çok taraflı sorunlara neden olan koruculuk sistemi derhal kaldırılmalı ama mağduriyet yaratılmamalıdır.

 • Başta Pir Said olmak üzere Kürtler tarafından büyük saygıyla anılan Kürt alimlerine zulmedildiği resmen kabul edilmeli, yakınlarından ve tüm kamuoyundan özür dileilmelidir.

 • Said-i Nursi, Pir Said, Seyyid Wish gibi şahsiyetlerin defin yerleri ifşa edilmeli, İstiklal Mahkemeleri ile ilgili arşivler bir an önce açılmalıdır.

 • Medreseler güzelleştirilmeli, aslına uygun hale getirilmeli ve medreselerde verilen izinlere resmi statü kazandırılmalıdır.

 • Uzun yıllardır her alanda geri kalmış olan bölgenin batıda ekonomik refah seviyesine ulaşması için gerekli yatırımlar yapılmalı ve bu anlamda bölgeye pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.

 • Vatandaşlığa kabul sürecinde Batı Trakya ve diğer bölgelerden gelen Türk asıllı insanlara sağlanan kolaylık ve imtiyazlar başka ülke vatandaşı olan Kürtlere de tanınmalıdır.

 • Siyasi nedenlerle aldıkları kovuşturma veya cezalar nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalanların yurda dönebilmeleri, siyasi amaçları nedeniyle cezaevlerinde bulunanların sosyal hayata dönebilmeleri için siyasi af çıkarılmalıdır. .

 • Katı merkeziyetçi yönetime son verilerek yerel yönetimler güçlendirilmeli ve tüm yerel yöneticiler halk tarafından seçilmelidir.

 • Vesayetten ve ideolojiden arınmış sivil bir anayasa acilen yapılmalıdır.

 • Yeni anayasanın giriş kısmı kısa ve öz olmalıdır. Etnik vurgu yapılmadan insan hak ve özgürlüklerine güçlü bir vurgu yapılmalıdır.

 • Bu yeni anayasanın değiştirilemeyecek hiçbir unsuru olmamalıdır.

 • Yeni anayasa herhangi bir ideolojiyi dayatmamalı ve bu çerçevede hem seçilecek milletvekillerinin hem de devletin farklı kademelerinde görev alacak olanların yemin metni değiştirilmelidir. Kimse bir ideolojiye bağlılık yemini etmesin ama herkes bu toplum yararına çalışmaya yemin etsin.

 • Profesyonel bir ordu kurularak askerlik hizmeti zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır. Vicdani ret hakkı geçiş döneminde asker olarak askerlik yapmak istemeyenler için temel bir insan hakkı olarak tanınmalıdır. Bu hakkın kullanılması, gelecekte makul haklardan yoksun bırakılmaya yol açmamalıdır.

 • Yükseköğrenim öğrencilerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kız, erkek ve evli kadınlar için yeterli sayıda yurt açılmalıdır.

 • YÖK kaldırılarak üniversiteler akademik, idari ve mali açıdan özerk bir yapıya kavuşturulmalı ve yükseköğretim kurumları arasında uyumu sağlayan yatay bir yapılanma oluşturulmalıdır.

HÜDA-PAR Meclis’e Girdi mi?

Hizbullah örgütüyle ilişkisi olduğu iddialarıyla tartışmaların odağı haline gelen HÜDA-PAR, 2023 Genel Seçimlerine Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) listelerinden girme kararı aldı. Seçime 4 isim ile giren Hür Dava Partisi açıklanan son sonuçlara göre meclise girdi.

HÜDA PAR kaç milletvekili çıkardı?

Resmi olmayan sonuçlara göre; İstanbul 3. Bölge’de 4. sıradan aday gösterilen HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Gaziantep’te 6. sıradan aday gösterilen HÜDA PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir ve Diyarbakır İl Başkanı HÜDA PAR Mersin’de 4. sıradan aday gösterilen Faruk Dinç milletvekili seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort