Ekonomi

Kuyumculuk sektörü öncülüğünde İsviçre’ye ihracat rekoru Ocak’ta geldi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye, Ocak ayında tüm zamanların en yüksek ihracatını 178 milyon 241 bin dolarla İsviçre’ye gerçekleştirdi.

Ocak ayında Türkiye’nin İsviçre’ye ihracatı yüzde 135,3 arttı.

İsviçre, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 23. ülkedir.

İsviçre, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 23. ülke olurken, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını en çok artıran 6. ülke olarak da kayıtlara geçti.

Türkiye’nin söz konusu ülkeye ihracatı 102 milyon 493 bin dolar arttı.

Kuyumculuk sektörü, İsviçre’ye yapılan ihracatta lider konumdadır.

Ülkeye en çok ihracat yapan 6 sektör ise sektör içerisinde yer alan sektörler oldu. Ancak kuyumculuk sektörü Ocak ayında 88 milyon 962 bin dolarlık ihracatla İsviçre’ye yapılan ihracatta başı çekti.

13 milyon 327 bin dolar ile demir ve demir dışı metaller, 12 milyon 610 bin dolar ile otomotiv sanayi, 8 milyon 429 bin dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon, 7 milyon 269 bin dolar ile kimyasal elementler ve ürünleri, 7 milyon 269 bin dolar ile elektrik ve elektronik 7 milyon 212 bin dolar. segmentler izledi.

Mücevher sektörü ihracat artışına öncülük etti

Kuyumculuk branşı da Ocak ayında İsviçre’ye yaptığı ihracatı 85 milyon 348 bin dolar artırarak ihracat artışına öncülük etti.

Kuyumculuk sektörünü 2 milyon 541 bin dolarla otomotiv, 1 milyon 412 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1 milyon 13 bin dolarla elektrik ve elektronik, 876 bin dolarla mobilya, kağıt ve orman ürünleri izledi.

İstanbul, Türkiye’nin en çok ihracat yapan ili olarak İsviçre’nin de en çok ihracat yapan şehri oldu.

Ocak ayında İsviçre’ye ihracat

TİM verilerine göre sektörlerin Ocak ayında İsviçre’ye yaptığı ihracat şu şekilde:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu