Haber

Okul servisinde unutulan Alperen’in ölümüyle ilgili aileye tazminat kararı

İzmir 5’inci İdare Mahkemesi, Çiğli’de okul otobüsünde unutulduktan sonra hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölümüyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na açtığı davada aileye 662 bin 491 lira tazminat ödenmesine karar verdi. semt.

Mahkeme, 15 Ağustos 2017’de servis minibüsünde unutulduktan sonra hayatını kaybeden Sakin’in ölümünde bakanlığın kusurlu olduğu iddiasıyla açılan davada ailenin maddi ve manevi tazminat talebini değerlendirdi.

Mahkeme, kararında, ilgili yönetmeliğe aykırı davranan 36 aydan küçük çocukların anaokuluna kayıtsız olarak kabul edildiğinin anlaşıldığını, mevzuatta belirtilen şartları taşımayan servis personelinin kurum bünyesinde çalıştırıldığını belirtti. okul.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Olayda gerekli dikkat ve özeni göstermediği ve sorumluluğundaki kreşlerin denetim sorumluluğunu tam olarak yerine getirmediği anlaşıldığından davalı idarenin hizmet kusuruna dayalı sorumluluğu olduğu kanaatine varılmıştır. , Alperen Sakin’in 33 aylıkken okula kabul edildiği, en küçüğün ailesinin kayıtsız olarak anaokuluna kabulüne müsamaha gösterdiği dikkate alınarak, ailenin yüzde 50 kusurlu bulunduğu kabul edildi. , davalı idarenin yüzde 50 kusurlu olduğu sonucuna varıldı.

İzmir 5’inci İdare Mahkemesi, anne ve babaya destekten yoksun kalma tazminatı olarak 162 bin 491 lira, manevi tazminat olarak 175 bin lira, iki kardeşine de 75 bin lira olmak üzere 662 bin 491 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

“Mahkemeye gidiyoruz”

Peder Serkan Sakin, gazetecilere yüzde 50 kusurlu bulundukları kararını kabul etmediklerini söyledi.

Amaçlarının tazminat kazanmak olmadığını, mahkemenin belirlediği parayı yardım kuruluşlarına vereceklerini belirten Sakin, o dönemde Almanya’dan yeni gelmiş bir aile olarak olayın ne olduğunu bilmelerinin mümkün olmadığını savundu. anaokuluna kaydolurken yaş sınırına ilişkin düzenlemeler.

Okul servisinin kaçak olduğunu, şoförün beceriksiz olduğunu, servis ablasının yaşının reşit olmadığını ve tüm bunların dikkate alınmadığını öne süren Sakin, “İtiraz edeceğiz, hakkımızı arayacağız” dedi. dedim.

Olayın tarihi

İzmir’in Çiğli ilçesinde anaokuluna gitmek üzere sabah saatlerinde evinden alınan, unutulduğu okul servisinde baygın halde bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin hayatını kaybetti.

Yargıtay’da görülen duruşmalı davada otobüs şoförü Taner İşgören 6 yıl 8 ay, kreş sahibi Yurdagül İşgören 7 yıl 6 ay, servis hostesi Dilara K 5 yıl, öğretmen Arzu G 2 yıl 6 ay ceza aldı. Aylarca, okul müdürü Bekir G.’ye 3 yıl 20 gün, Ahmet S.’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Alperen Sakin’in ölümü nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürüne 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

pazarlar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu