Haber

Sudan Ordusu, Suudi Arabistan-ABD arabuluculuğundaki barış görüşmelerine dönmeye karar verdi

LİMAN Nisan ortasından bu yana iç savaşın sürdüğü Sudan’da ordu, Temmuz ayında askıya aldığı Suudi Arabistan-ABD arabuluculuğundaki barış görüşmelerine geri dönme kararı aldı.

Sudan Ordusu Komutan Yardımcısı General Şemseddin el-Kebbaşi, yaptığı açıklamada, ordunun arabulucuların daveti üzerine perşembe günü Suudi Arabistan’ın Cidde kentine bir heyet göndereceğini ve görüşmelerin devam edeceğini belirtti.

Görüşmelerin savaş bölgelerine yardım ulaştırılması da dahil olmak üzere insani konularla başlayacağını belirten Kebbashi, ikinci aşamada ateşkesin, son aşamada ise savaşı sonlandırmaya yönelik siyasi yolların tartışılacağını kaydetti.

Müzakerelerin amacı Sudan’da kalıcı ateşkes ve kapsayıcı diyalogun sağlanmasıdır.

Cidde Deklarasyonu

Sudan’da ordu ile Çevik Güçler (HDK) arasında yaşanan çatışmaların durdurulması amacıyla 11 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde taraflar arasında yapılan müzakereler sonucunda “Cidde Deklarasyonu” imzalandı.

ABD ve Suudi Arabistan’ın aracılık ettiği müzakerelerle imzalanan bildiride, Sudan ordusunun ve HDK’nın sivillere zarar verecek her türlü saldırıdan uzak duracağı belirtilirken, her iki ülke için de Sudan halkının çıkarlarının öncelikli olduğu vurgulandı. partiler.

Egemenlik Konseyi Lideri ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Ağustos ayında başkentteki ordu genel komuta ve genelkurmay karargâhından, yardımcısı Kebbashi ise 21 Ekim’de başkentteki ordu genel komuta ve genelkurmay karargâhından ayrılarak başkente geldi. Doğuda, adeta geçici başkent olan Sudan Limanı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma çıktı

Doğu Afrika ülkesi Sudan’da 15 Nisan’da ordu ile HDK arasında çatışmalar çıktı.

Sudan İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, 15 Nisan’da başlayan ve tüm şiddetiyle devam eden çatışmalarda yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti, 25 milyon Sudanlı insani yardıma muhtaç hale geldi, 5,4 milyon kişi ise yardıma muhtaç hale geldi. evlerini terk edin.

Sudan Egemenlik Konseyi Lideri ve Ordu Komutanı General Abdulfettah el-Burhan, 6 Eylül’de devlete isyan ettiği, vatandaşlara karşı ciddi ihlaller yaptığı ve ülkenin altyapısını kasten sabote ettiği gerekçesiyle paramiliter HDK’nın feshedilmesine karar vermişti.

Burhan, uluslararası topluma, nisan ortasından bu yana orduyla çatışma halinde olan HDK’nın “terörist grup” olarak kabul edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Bölgesel ve uluslararası ateşkes ve müzakere girişimleri, tarafların karşılıklı olarak ihlal iddiaları ve öne sürülen şartlar üzerinde anlaşmaya varmaları nedeniyle şu ana kadar başarısızlıkla sonuçlandı.

Sudan ordusu, HDK’nın başkent Hartum’daki sivil yerleşimleri ve kamu tesislerini boşaltmaması nedeniyle temmuz ayında Cidde’deki görüşmelerden çekilmişti.

kozakli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu