Haber

Tsunami nedir ve nasıl oluşur? Türkiye’de Tsunami mi Oldu?

Hatay’da 20 Şubat Pazartesi günü meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki iki depremin ardından AFAD, vatandaşların kıyı şeridinden uzak durması gerektiğini vurguladı. Vatandaşlar tsunami merakı ile ilgili internette araştırma yapmaya başladı. Peki tsunami nedir, nerede olur? Türkiye’de hiç tsunami oldu mu?

Kaynak:http://www.koeri.boun.edu.tr/

Hatay’da 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. AFAD, depremlerin ardından deniz seviyesinde yükselme olabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Tsunami nedir? Nerede gerçekleşir?

Japonca’da liman dalgası anlamına gelen tsunami, dev dalgalar, okyanus veya denizlerin dibinde meydana gelen depremler, yer kaymaları gibi tektonik olaylar sonucunda denize geçen enerjinin neden olduğu uzun periyotlu bir deniz dalgasıdır. Kasırgalar da tsunamiye neden olabilir. Geçmişte, tsunami dalgalarına gelgit dalgaları da deniyordu. Tsunamilerin %80’i Pasifik Okyanusunda meydana gelir.

Türkiye’de tsunami olur mu?

Kandilli Rasathanesi’nin araştırmalarına göre 8300 km’den fazla kıyı şeridine sahip olan ülkemizde son 3000 yılda 90’dan fazla tsunami meydana geldi.

Eldeki bilgiler, 1509 ve 1894’te İstanbul, 1598’de Amasya, 1963’te Doğu Marmara, 1939’da Erzincan ve 1968’de Bartın’da meydana gelen depremler sonucunda tsunamilerin meydana geldiğini göstermektedir.

KAYNAK: 12

kagithaneajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu