Haber

Kastamonu Üniversitesi ekibinden deprem bölgesindeki afetzedelere yardım eli

Kastamonu Üniversitesi SporFen Fakültesi öğrencilerinden oluşan grup, deprem bölgesinde çalışmalarını tamamladıktan sonra Kastamonu’ya döndü.

Kastamonu Üniversitesi, deprem bölgesine takviye amacıyla gönderdiği yardım malzemeleriyle birlikte, Kastamonu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. .

Kastamonu Üniversitesi, 6 Şubat’ta meydana gelen büyük deprem felaketinin ardından Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle iletişime geçerek deprem bölgesindeki yardım çalışmalarına katıldı.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Baydil liderliğindeki ekip, Hatay’daki Kriz Uyum Merkezi tarafından Hassa ilçesinde arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere görevlendirildi. Grup, burada doğum yapan bir kadının hastaneye getirilmesine yardımcı oldu.

Ekipler ayrıca yardım malzemeleri dağıttı, çadır kurdu ve deprem bölgesindeki diğer ihtiyaçları karşılamak için çalıştı. Türkiye’den ve dünyadan gelen yardımların tasnifi, yardım tırlarının boşaltılması ve ayrıştırılması dahil olmak üzere çalışmalar yapan grup, 14 Şubat’ta dönüş yolculuğuna başladı.

Hatay’da meydana gelen deprem felaketinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Grup Başkanı Prof. bir tabutun içinde, bir babanın enkazda bulduğu ayakkabıyı koklayarak ağlaması ve yardıma gönderilen plastik poşette 3 paket bisküvi ve 200 gram kuru üzüm onu ​​çok etkiledi.

Hatay’da tamamen yıkılan ve kısmen ayakta kalan bina sayısının 8 bin 500 civarında olduğunu ve şehrin yerle bir olduğunu belirten Baydil, afetin geniş bir coğrafyayı etkilediğini ancak devletin tüm imkanlarıyla bölgeye müdahale ettiğini söyledi.

Baydil, sarsıntı konusunda kamuoyunun yanı sıra kamu ve sivil toplum kuruluşlarının bilinçlendirilmesi ve tüm kamu kurumlarına arama kurtarma eğitimi verilmesi ve ekiplerin oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, devletimizin gereğini yerine getireceğine inandıklarını ifade etti. gerekli önlemler ve çalışmalar.

prof. Baydil, Rektörümüz Prof. – KASTAMONU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu