Haber

Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne silahlı saldırı

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen silahlı saldırıda 3 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. Baskının Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yapıldığı bildirildi.

Reuters’in haberine göre, 10. Bölge Belediye Başkanı Alexandra Cordebard gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırının Enghien Caddesi’ndeki bir Kürt kültür merkezi ile Kürt merkezinin karşısındaki bir restoran ve bir kuaförü hedef aldığını söyledi.

Savcılık, Paris’in 10. Bölgesi’ndeki Doğu Garı yakınlarında meydana gelen olayın ardından 69 yaşındaki bir zanlının gözaltına alındığını duyurdu.


Fotoğraf: SARAH MEYSSONNIER/REUTERS

Saldırının nedeninin henüz bilinmediği, olayla ilgili cinayet soruşturmasının açıldığı açıklandı.

Paris savcısı Laure Beccuau, gözaltına alınan zanlının da yaralandığını belirterek, “Bir kişi yoğun bakımda, iki kişi de ağır yaralandı” dedi.

Beccuau, zanlının Fransız makamlarınca bilinen bir isim olduğunu ve olayın arkasında olası ırkçı unsurların araştırılacağını söyledi.

mültecilere saldırmak

Savcı Beccuau, zanlının daha önce çadır kamplardaki mültecilere baskın düzenlediğini belirtti. Le Parisien gazetesi, zanlının geçen yıl saldırıyı kılıçla gerçekleştirdiğini ve olayda yaralananların olduğunu bildirdi. Gazete, söz konusu kişinin bu ay ortasında isim kontrolü kuralıyla cezaevinden çıktığını bildirdi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin olay yerine gideceğini açıkladı.

DW,AFP,dpa,AP,rtr/CO,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu